?> Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stefanii Sempołowskiej w Pabianicach

Wydarzenia szkolne - Luty 2009

Konkurs "Zimowa Piosenka"

zobacz więcej zdjęć
20 lutego 2009r. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs pod hasłem "Zimowa piosenka" zorganizowany przez panią Lidię Kwasek. W konkursie udział wzięło 15 uczniów z klas I - V.

Uczestnicy wykonali wiele ciekawych piosenek o tematyce zimowej. Na zakończenie konkursu wystąpił zespół wokalny naszej szkoły z piosenką „Wesoła zima”
Występujący uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody.


I miejsce zajęła: Magdalena Kuc IVb
II miejsce: Natalia Halli Vb
III miejsce: Justyna Jakóbek i Katarzyna Chmurska Va

Wyróżnienia wyśpiewali:
Julia Jaszczak IIa i Natalia Królikowska IIIb
Ewa Telińska i Patryk Szubski Va
Marcin Badowski i Jakub Dobroszek Va

GRATULUJEMY!!!

Zabawa ostatkowa

zobacz więcej zdjęć
Wtorek był ostatnim dniem karnawału. Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku w ostatnie dni karnawału, zwane zapustami lub kusakami (diabelskimi dniami), po wsiach południowego Podlasia i wschodniego Mazowsza chodzili przebierańcy. Opowiadano, że wtedy po świecie chodzi również kusy, czyli diabeł. Wierzono, że przebrania uchronią przed nim i jego psotami. W barwnych korowodach wędrowały konie, kozły, diabły, anioły. Po wsiach chodziły grupy przebrane za zwierzęta i przedstawicieli różnych egzotycznych zawodów. Ciekawe są związane z ostatnimi dniami karnawału postacie, jakie towarzyszyły jego pożegnaniu: na przykład w Krakowskiem można było spotkać jadącego na koniu Księcia Zapusta, który wraz ze swą ekscentryczną świtą (profesorem z oślą głową, dziadem i innymi, nieraz fantastycznymi postaciami) jeĄdził do domu do domu i czekał, aż gospodarze włożą do jego kosza pieniądze, słodkie ciasto lub kiełbasę. Podobną postacią w Lubelskiem i Sandomierskiem był wożony na sankach Bachus – słomiana kukła lub chłopiec przebrany za rzymskiego boga, który trzymał w ręku dzban na różne podarunki. Ostatnie dni karnawału były czasem zabaw i żartów. Podczas ostatkowych spotkań najadano się również do syta. Na stołach królowało mięso i kiełbasy, a także placki i ciasta. Zabawy i żarty kończono przed północą, tak, aby nikogo nie zastał Wielki Post.

W naszej szkole staramy się podtrzymać ostatkowe tradycje. Samorząd szkolny zorganizował konkurs na najciekawsze przebranie oraz najliczniej przebraną klasę. Wśród zgłoszonych do konkursu przebierańców (po trzy osoby z każdej klasy) najciekawsze przebranie zdaniem jury zaprezentował Radek Mikucki z klasy IVb (Faraon). Kolejne miejsca zajęli: Marcin Kaczmarkiewicz z kl.VIc (Pipi) oraz Kuba Dobroszek z kl.Va (Dziewczyna). Najliczniej przebranymi klasami okazały się IVa i Va. Karnawał zakończyliśmy ostatkowymi zabawami.

"Bałwankowy" konkurs rozstrzygnięty

zobacz więcej zdjęć
Do ogłoszonego konkursu na najsympatyczniejszego bałwana przystąpiły wszystkie klasy I -III. Pogoda sprzyjała uczestnikom zabawy i śnieg pięknie się lepił. Jury w skłądzie: Bożena Hańczewska, Anna Michalak i Dorota Sulej uznało, ze I miejsce zajmuje klasa IIb (która ulepiła bałwanka pod opieką s. Justyny), II miejsce klasa IIIc a III miejsce klasa Ib.

Wszystkim serdecznie gratulujemy pomysłów i inwencji. Dla twórców najsymaptyczniejszego Bałwana czeka nagroda.





Z wizytą w Teatrze Wielkim w Łodzi

Brak obrazka

W II połowie lutego dla uczniów klas IV i V naszej szkoły otworzył swe podwoje Teatr Wielki w Łodzi, zdradzając tajemnice skrywane skrzętnie przed ciekawskim okiem widza. Dzieci, pod przewodnictwem pracowników teatru i opieką nauczycieli, poznawały tajniki powstawania widowisk, pracę poszczególnych zespołów i zasoby zakulisowych pomieszczeń. Zwiedzały między innymi salę widowiskową, baletową, prób orkiestry, pracownie krawieckie, dekoratornię, rekwizytornię... . Stojąc na scenie, mogły poczuć się jak aktor, który w świetle reflektorów wygłasza swą kwestię przed 1000 widzów.

Brak obrazka

Brak obrazka Wycieczka okazała się wspaniałą „żywą” lekcją wiedzy o pracy ludzi teatru, pozwoliła utrwalić i poszerzyć słownictwo oraz przybliżyć kilkumiesięczną drogę przedstawienia, począwszy od scenariusza, prób aktorów, muzyków, baletmistrzów, choreografów ..., aż po efekt końcowy, gdy na sali widowiskowej gasną światła, a przed oczami widza roztacza się nowy, tajemniczy świat, nad którym - dziś już to wiemy - czuwa najważniejszy w czasie przedstawienia, inspicjent.

Świat, który jest dziełem czasami nawet 300 osób, zasługuje na podziw i wielkie brawa. A zatem: Kurtyna w górę! I do zobaczenia w teatrze ..., a może na szkolnym przedstawieniu?

Szkolne Walentynki

Brak obrazka

13 lutego 2009r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zakochanych. Przez cały tydzień każdy mógł wysłać kartkę walentynkową do wybranej osoby korzystając ze specjalnej poczty walentynkowej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Życzenia zostały dostarczone do adresatów w Piątek podczas zajęć.




Zimowisko z harcerzami w SP 13

Brak obrazka Brak obrazka

Po raz kolejny gościliśmy dzieci z całego miasta na zimowisku. Prawie 200 dzieci, głównie ze szkół podstawowych, spędzało czas pod opieką wykwalifikowanej kadry instruktorskiej oraz nauczycieli. Komendantkami zimowiska tradycyjnie były dh. Dorota Pawłowska i dh. Dorota Sulej.

Staraliśmy się zorganizować zajęcia atrakcyjne i jednocześnie kształcące. Uczestnicy mieli okazje codziennie korzystać z basenu, z zajęć w muzeum pt. "POZNAJ PABIANICKIE LEGENDY"(gra w pomieszczeniach renesansowego dworu, której celem było zapoznanie uczestników z najbardziej popularnymi legendami dotyczącymi Pabianic). Każdy gracz otrzymał pamiątkowy dyplom. Ponadto dzieci uczestniczyły w wycieczkach, na których mogły poznać „Pabianice, jakich nie znamy” oraz zwiedzały Starostwo Powiatowe, gdzie spotkały się ze starostą, zostały podjęte poczęstunkiem, a także zobaczyły na czym polega praca urzędnika w starostwie. Natomiast Urząd Miasta zasponsorował dzieciom wyjazd do Teatru Nowego na przedstawienie pt. „Przygody barona Munchhasena”. Wyjazd dostarczył uczestnikom moc niezapomnianych wrażeń.

Brak obrazka Brak obrazka

Ponadto dzieci korzystały z takich form zajęć, jak: taniec towarzyski, karaoke, „Show - Tuwim dzieciom” w MOK, warsztaty taneczne w MDK, zajęcia komputerowe, spotkanie z Policja i Strażą Miejską oraz wizyty w Straży Pożarnej, a także gry i zabawy w „Ciuchci” i na sali gimnastycznej.

Podsumowaniem corocznej akcji był konkurs „Play-back show” oraz dyskoteka pożegnalna uczestników zimowiska. Zabawa była wyśmienita. Czas dwóch tygodni w szkole minął szybko. Nikt się nie nudził, zawiązały się nowe przyjaĄnie. Efektem zimowiska jest też nowopowstała drużyna zuchowa „Parasol”. Super, że jesteście z nami!

Cieszą się organizatorzy i cieszą się rodzice, że ich pociechy bezpiecznie i wesoło spędziły czas. Do zobaczenia za rok!

Archiwum dla roku szkolnego 2008/09