Wydarzenia szkolne - PaĄdziernik 2008

Wypadki na drogach - porozmawiajmy

Album 'Wypadki na drogach - porozmawiajmy' 18 paĄdziernika nasza szkoła wzięła udział w realizacji ogólnopolskiej akcji „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”. Akcja organizowana jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego „Droga i Bezpieczeństwo” a patronat nad nią objął min. Minister Edukacji Narodowej p. Katarzyna Hall.

Naszą odpowiedzią na zaproszenie do udziału w akcji jest realizacja drugiej części wcześniej zaplanowanej kampanii „Ratujemy i uczymy ratować”. W tym roku skupiamy się głównie na udzielaniu pomocy ofiarom wypadków drogowych. Nauczyciele nauczania zintegrowanego, przeszkoleni w ubiegłym roku szkolnym,

Album 'Wypadki na drogach - porozmawiajmy'
Zobacz więcej zdjęć

sami prowadzą zajęcia w swoich klasach. Natomiast w klasach IV – VI zajęcia przeprowadzili harcerze z Harcerskiego Klubu Ratowniczego. Niektóre klasy obejrzały specjalnie przygotowane na ten temat prezentacje multimedialne lub filmy dydaktyczne poświęcone udzielaniu pomocy ofiarom wypadków. Inną formą zajęć były ćwiczenia praktyczne np. tamowanie krwotoków, resuscytacja, procedury zgłaszania wypadku. Koordynatorem tegorocznej akcji jest szkolny pedagog p. Dorota Pawłowska.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

Album 'Ślubowanie klas pierwszych'
Zobacz więcej zdjęć
13 paĄdziernika 2008 r w obecności wszystkich nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych .Cała uroczystość w przepięknej scenografii przeniosła obecnych w czasy odległe, w czasy rycerskich turniejów na zamek królewski. Uczniowie przebrani za rycerzy, dwór królewski pokazywali swoje zdolności, aktorskie. Po wielu zadaniach zostali uroczyście pasowani przez panią dyrektor Annę Krauzowicz na uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 im. Stefanii Sempołowskiej w Pabianicach.

Na koniec odbył się bal. Dzieci zatańczyły z wielkim wdziękiem i w strojach z epoki taniec dworski. Następnie otrzymali upominki od starszych kolegów, dyplomy i legitymacje szkolne. Od tego dnia stali się prawdziwymi uczniami szkoły. Cała uroczystość przyniosła dzieciom wiele radości i satysfakcji.

"Trzynastka" w Łowiczu

Brak obrazkaBrak obrazka Dnia 7 paĄdziernika 2008 r. uczniowie klas III a i III b pod opieką wychowawców: pani Doroty Kani, siostry Justyny Lampy i pani Moniki Mettler zwiedziły dział etnograficzny Muzeum w Łowiczu i skansen w Marzycach. Celem wycieczki było poznanie historii i architektury regionu oraz tradycji i obyczajów związanych z dawna wsią polską.

Uczestnicy wycieczki oglądali charakterystyczne, pasiaste stroje łowickie oraz mistrzowsko wykonane wycinanki oraz wiszące ozdoby zw. pająkami. Oglądali wnętrze wiejskiej chaty, Brak obrazka w której podziwiały bogato wyposażone Największe wrażenie na dzieciach wywarła dawna wiejska szkoła z piecem kaflowym w rogu, prostymi, drewnianymi ławkami z miejscem na kałamarz i dużą tablicą na stojaku. izby i sień z piecem do wypieku chleba. Choć nie było w niej komputerów, to większość z uczestników chciałaby się w niej uczyć. Wycieczkę dzieci wspominają z wielką radością i szykują się już na następną.

Szkoła pachnąca chlebem

Brak obrazka
Ale pyszne!

Od kilku dni Szkoła Podstawowa nr 13 w Pabianicach pachnie świeżo upieczonym chlebem. A to za sprawą trzecioklasistów, którzy pod opieką wychowawców: pani Doroty Kani, Jolanty Gałkiewicz i Moniki Mettler według własnych przepisów pieką wspaniałe chleby. Asortyment jest bogaty: pieczywo z makiem, dynią, słonecznikiem i płatkami owsianymi.

Dzieci, w ramach realizacji bloku tematycznego „Od ziarna do chleba” praktycznie poznawały proces wyrobu i wypieku chleba. Nie byłoby tej wspaniałej nauki – zabawy, gdyby nie uprzejmość naszej gościnnej kuchni, która udostępniła nam swoje piece. Rodzice i kadra pedagogiczna zostali obdarowani pachnącymi wypiekami przez dumnych dziesięcioletnich piekarzy. BRAWO!

X Jubileuszowy Rajd Pieszy

Brak obrazka Brak obrazka Wyruszyliśmy z Parku Wolności w akompaniamencie pięknego słońca, wędrowaliśmy około godziny do punktu kontrolnego. Na miejscu Karolina Kroban i Marysia Gierszon dzielnie rozwiązywały test dotyczący 50 – lecia Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Roku Przyrody Polskiej PTTK (uwiecznione na zdjęciu). Piotr Góral i Artur Biernacki dumnie prezentujący się na zdjęciach odnieśli spektakularny sukces w teście sprawnościowym dystansując wszystkie pozostałe drużyny biorące udział w rajdzie. Następnie w pogodnych nastrojach, szczęśliwi ze zwycięstwa, mimo chwilowego złamania pogody wędrowaliśmy do miejsca przeznaczenia, czyli rezerwatu „Wielkiej Wody”. Tam nastąpił dłuższy postój po wyczerpującym marszu, na szczęście w promieniach pięknego jesiennego słońca. Piękno otaczającej przyrody i sympatyczni współtowarzysze podróży sprawili, że mimo zdartych i bolących nóg i ogólnego zmęczenia wszyscy z uśmiechem na twarzach będziemy wspominać ten rajd.

Brak obrazka Brak obrazka Brak obrazka

Pokaz Olimpijskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier "Hajdasz"

Brak obrazka W czwartek, 25 września odbył się w naszej szkole pokaz Olimpijskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier "Hajdasz".

Dla wszystkich uczestniczących była to godzina świetnej zabawy przy muzyce. Pomiędzy elementy tańca wplecione były także scenki i quizy związane z kulturą zachowań. Po spotkaniu każdy uczeń otrzymał warunki uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez instruktorów z Centrum Kultury i Tańca "HAJDASZ".