?> Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stefanii Sempołowskiej w Pabianicach

Listopad/Grudzień 2009 - szkolne wydarzenia

Jasełka Wigilijne

zobacz więcej zdjęć
Uczniowie klasy IVa i IV b wystawili we wtorek 22 grudnia w naszej szkole bożonarodzeniowy spektakl o narodzinach Pana Jezusa. Przedstawienia odbyły się na sali gimnastycznej w dwóch turach – dla klas I-III i IV-VI.

Dzięki pięknej dekoracji, kostiumom i wspaniałej grze aktorskiej naszych czwartoklasistów mogliśmy przeżyć wydarzenia betlejemskiej nocy: narodziny Zbawiciela w ubogiej stajence, pokłon pasterzy i Mędrców ze Wschodu oraz wraz z chórem zaśpiewać dobrze nam znane kolędy i pastorałki.
Uroczystość przygotowały: pani Lidia Kwasek – opiekun chóru oraz katechetki siostra Helena Skupień i pani Katarzyna Krawczyk.

Pokaz umiejętności

zobacz więcej zdjęć
W maju tego roku Kl. II B wraz z wychowawczynią Agnieszką Meller rozpoczęła udział w projekcie „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, a zakończyła tuż przed świętami w grudniu. Uczniowie mieli dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, na których mogli rozwijać inteligencje wielorakie wg H. Gardner. Korzystali z pięknych i kolorowych pomocy dydaktycznych, które otrzymała szkoła w ramach tego projektu. Cykl zajęć pod hasłem „Moje miejsce na Ziemi” został napisany po wcześniejszym określeniu profilu inteligencji każdego z uczniów i na potrzeby kl. II B przez wychowawcę.

Podsumowanie tego projektu zakończyło się POKAZEM UMIEJĘTNOŚCI. Dzieci z kl. II B pokazały swoim kolegom z kl. I B, rodzicom, zaproszonym gościom, to, czego się nauczyli w czasie trwania projektu. W czwartek 17 grudnia mogliśmy oglądać „Kosmiczną bajkę” w wykonaniu uczniów naszej klasy. Tylu zadowolonych dzieci i rodziców dawno nie widziałam. POKAZ UMIEJĘTNOŚCI bardzo się podobał, na każdej buzi dziecka było widać uśmiech, zadowolenie z samego siebie, bo w kl. II B KAŻDE DZIECKO JEST ZDOLNE!

Wychowawczyni kl. II B – Agnieszka Meller

Turniej Warcabowy

zobacz więcej zdjęć
W piątek 11 grudnia odbyła się w naszej szkole II edycja „Świetlicowego Turnieju Warcabowego” zorganizowanego przez wychowawczynie świetlicy szkolnej p. Magdalenę Krajdę, p. Annę Michalak i p. Dorotę Sulej. Uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 1, 5, 8, 9, 13, 14 w Pabianicach oraz ze Szkoły Podstawowej w Chechle dzielnie rywalizowali o zajęcie miejsca na podium.

Pierwsze miejsce zajął Mikołaj Stański z SP 5, drugie Patryk z SP 8, a trzecie Sebastian Stępień z SP 8. Chłopcy otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy dyplomy i słodkie upominki.

W drodze na Olimp

26.11.2009 roku klasy IV C, VA, VB, VC miały okazję brać udział w niecodziennym wydarzeniu. Tego właśnie dnia pod opieką pani E. Makowskiej, M. krawczyk oraz A. Gras gościliśmy w kinie TOMI, gdzie Impresariat Artystyczny Kalliope przygotował przedstawienie: „W drodze na Olimp, czyli mity i legendy greckie”. Poznaliśmy historię o stworzeniu świata, mit o Posejdonie, Hadesie, królu Syzyfie, Dedalu i Ikarze, dzielnym Prometeuszu, bożku miłości – Erosie oraz podstępnej Pandorze, przebiegłej Ariadnie i silnym Heraklesie.

W trakcie widowiska obejrzeliśmy pełne humoru sceny opowiadające o życiu i czynach bogów i bohaterów, a także relacje o niezwykłych ludziach, herosach obdarzonych niezwykłą siłą i odwagą. Dzięki bogatej scenografii, dowcipnym dialogom, dopracowanym kostiumom i rekwizytom oraz doskonałej grze aktorskiej, mogliśmy niemalże wniknąć w życie starożytnych cywilizacji.

Organizatorzy, oprócz spektaklu, przygotowali dla nas konkurs olimpijski, quiz literacki, a także inscenizację jednego z mitów z udziałem publiczności. Dzięki tym atrakcjom nie tylko świetnie się bawiliśmy, ale też sporo nauczyliśmy. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie tego typu przedsięwzięcie w naszym kinie, bo z pewnością od czasu spotkania z bohaterami spektaklu mitologia nie będzie już naszą piętą achillesową.


Pasowanie na czytelnika

zobacz więcej zdjęć
30 listopada 2009r. odbyła się w naszej szkole uroczystość Pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Nowych czytelników klas pierwszych powitały postacie z książek dla dzieci: Krasnoludek, Hermiona i Kot w Butach oraz Królowa Książka.
Okazało się, że dzieci dobrze znają bohaterów baśni. To znaczy, że interesują się książkami. Poradziły sobie także z ułożeniem wyrazu biblioteka. Znały również tytuły baśni, które należało odgadnąć na podstawie rekwizytów z różnych utworów. Wszyscy byli już gotowi na spotkanie z Królową Książką, która opowiedziała dzieciom, jak należy dbać o książki. Chór szkolny umilił spotkanie piosenką o książce.
Po uroczystym przyrzeczeniu Królowa Książka pasowała uczniów na czytelników. Każdy nowy czytelnik otrzymał pamiątkową zakładkę. Kulminacyjnym momentem pierwszej wizyty w bibliotece było wypożyczenie książki z biblioteki szkolnej. Wszystkim uczniom klas pierwszych życzymy przyjaźni z wieloma książkami.

Uroczystość przygotowały: p. Jolanta Lesman i p. Lidia Kwasek. W role postaci z baśni wcielili się uczniowie klasy VIa:
Królowa Książka – Ola Ślebioda
Krasnoludek – Patryk Szubski
Kot w butach – P. Krawczyk
Hermiona – Ania Krysiak
oraz Dominika Kraina, której przypadła rola nauczycielki.

Wizyta na lotnisku

zobacz więcej zdjęć
30 listopada uczniowie klasy II a pod opieką p. D. Pawłowskiej oraz p. E. Plucińskiej zwiedzili Port Lotniczy im. Wł. Reymonta w Lublinku. Wycieczka była podsumowaniem wiadomości zdobytych w czasie ostatnich lekcji. Uczniowie w praktyce uczestniczyli w odprawie pasażerów i bagażu. Obserwowali start samolotów. Spotkali się z opiekunem psa przeszkolonego do wykrywania niebezpiecznych substancji. Poznali również urządzenie zwane detektorem- do wykrywania metalowych przedmiotów. Po terenie terminalu oprowadzała dzieci p. K Nowosielska – pracownik Straży Granicznej.



Konwencja o Prawach Dziecka

zobacz więcej zdjęć
20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 20. rocznicę przyjęcia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. Z tej właśnie okazji odbył się uroczysty apel poświęcony prawom dziecka oraz przedstawienie teatralne dotyczące łamania praw. Przedstawienie to powstało w oparciu o znane wszystkim baśnie „Kopciuszek”, „Księżniczka na ziarnku grochu” i „Czerwony Kapturek”. Spotkało się ono z dużym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i nauczycieli. Bawiliśmy się więc wśród salw śmiechu i burzy oklasków. Impreza została przygotowana przez Samorząd Szkolny oraz klasę VIa pod opieką p. Edyty Makowskiej.

Po skończonej uroczystości uczniowie wraz z nauczycielami przygotowywali kolorowe balony, na których flamastrami wypisywali prawa dziecka. Każdy uczeń wpisywał to prawo, które uważa za najbardziej istotne. Zebrane balony wieszaliśmy w salach lekcyjnych. Każda klasa przygotowała także swój „klasowy” balon. Następnie po zebraniu tych balonów przedstawiciele samorządu Szkolnego wypuszczali je w powietrze na znak upamiętnienia rocznicy i podkreślenia, iż w naszej szkole prawa dziecka są ważne i, co istotne, przestrzegane. Z pewnością po dzisiejszym dniu pozostanie nam nie tylko wiedza na temat praw dziecka, ale i moc wrażeń, bo zabawa i przeżycia artystyczne były naprawdę imponujące.

Szkolne wydarzenia

W krainie bombek choinkowych

zobacz więcej zdjęć
18.11.2009 roku klasy II B i V B pod opieką pani Lidii Kwasek oraz wychowawczyń p. Agnieszki Meller i p. Małgorzaty Krawczyk gościły w Piotrkowie Trybunalskim w zakładach „Szkło- Dekor”, produkujących szklane ozdoby choinkowe. To była wspaniała lekcja rękodzieła.

Uczniowie pod opieką pani przewodnik śledzili drogę, jaką pokonuje szkło, od momentu gdy przyjeżdża jako rurka szklana i podlega formowaniu w temp. 500C, po chwilę gdy gotową ozdobę możemy zawiesić na świątecznym drzewku. Dzieci z niedowierzaniem i wypiekami na twarzy przyglądały się wydmuchiwaniu szklanych kul, które później podlegały procesowi lustrzenia, hartowania i suszenia, by we wprawnych rękach dekoratorek zamienić się w magiczną, błyszczącą brokatem i przyciągającą wzrok bogactwem kształtów i kolorów ozdobę.

Najdłużej w pamięci zwiedzających pozostaną wskazówki przemiłej pracownicy zakładu, która uczyła dzieci ręcznego zdobienia bombek i to uczucie, gdy podziwiały efekt swojej pracy – własnoręcznie, według swojego pomysłu, ozdobione kugle. Tej trudnej sztuki uczyli się trzynastkowicze w pracowni dekoratorskiej, w której obok atmosfery pracy, czuć było wkradający się nieśmiało nastrój zbliżających się świąt.
Swoje dzieła uczniowie dostali w prezencie wraz z zamówionymi wcześniej bombkami specjalnymi – z ręcznie wypisanymi imionami każdego z uczniów obu klas. Zawisną one na choinkach w uczniowskich domach, bądź będą pięknym prezentem dla najbliższych. Ooooch …, aby do Gwiazdki.

Tropimy czy śledzimy

10 listopada kl. II B pod opieką p. A. Meller i p. D. Kani uczestniczyła w niezwykłej wyprawie "Tropimy czy śledzimy" w Lesie Łagiewnickim. Niezależnie o wielkości, długości życia i stopnia zorganizowania, od ponad 2 miliardów lat zwierzęta pozostawiają po sobie różnorodne ślady, które dostarczają nam informacji o ich zwyczajach, diecie i wędrówkach. Uczniowie naszej klasy uczyli się rozpoznawać takie ślady.

Dzieci były bardzo zainteresowane obserwacją i wiadomościami, które przekazywał im nasz leśny przewodnik - pracownik Ośrodka Edukacji Ekologicznej "W Lesie Łagiewnickim". Z wielkim zapałem wypełniały karty obserwacji. Po spacerze mali topiciele przy ognisku piekli kiełbaski i rozgrzewali się gorącą herbartą. Zajęcia były realizowane w ramach projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" i dotarczyły nam wiele radości.

Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

Dnia 10 listopada 2009r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym apelu z okazji przypadającej 11 listopada 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy VIa zaprosili wszystkich na krótką, ale bardzo potrzebną lekcję historii. Jej tematem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Trudnej roli prowadzenia tej niezwykłej lekcji podjęła się uczennica klasy VIa Aleksandra Ślebioda. W roli uczniów – miłośników historii wcielili się także uczniowie VIa: Dominika Kraina, Natalia Halli, Patryk Szubski, Jan Świerczyński i Paweł Krawczyk.

Zaskakującym elementem lekcji było „pojawienie” się historycznej postaci Józefa Piłsudskiego, który był jedną z ważniejszych osób w historii naszego kraju i który odegrał dużą rolę w doprowadzeniu Polski do odzyskania suwerenności. W tej roli wystąpił uczeń klasy Va Michał Piech. Publiczność z wielkim zainteresowaniem przyglądała się tej niecodziennej lekcji historii, którą uświetnił występ chóru szkolnego, w wykonaniu którego usłyszeliśmy dwie piękne pieśni: „ Pierwsza Brygada” i „Jedzie, jedzie na kasztance”.

Uczniowie klas IV, V, VI otrzymali okolicznościową notatkę do umieszczenia w zeszycie do historii. W roli prowadzących uroczystość doskonale spisały się uczennice klasy VIa: Justyna Jakubek i Anna Krysiak. Wszyscy uczniowie naszej szkoły godnie uczcili 91 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.

Uroczystość przygotowali nauczyciele:
p.Lidia Kwasek, p.Jolanta Lesman, p.Renata Szałecka i p.Tomasz Łyszkowski

Teatrzyk

zobacz więcej zdjęć
Dnia 3listopada 2009r. klasa II a zaprosiła uczniów klasy I a i I b na teatrzyk kukiełkowy pt.” W ogródku”. Kukiełki roślin i zwierząt, które występowały w przedstawieniu wykonały dzieci własnoręcznie z pomocą rodziców. Dekoracja sceny to wspólne dzieło całej klasy. Nad całością czuwała wychowawczyni – p.Ewa Plucińska.




Pamiętamy o Bohaterach

zobacz więcej zdjęć
Dnia 2 listopada 2009r. w Dzień Zaduszny klasy: 1b i 3a pod opieką wychowawców: p.M.Mettler i V.Kocik udały się na pabianicki cmentarz , aby zapalić znicze na mogiłach żołnierzy, którzy polegli w kampanii wrześniowej.

Dzieci miały do spełnienia jeszcze jedną ważną misję:udekorować krzyże stojące przy mogiłach biało-czerwonymi wstążkami. Ze swojego zadania wywiązały się wzorowo. Właściwie uszanowały miejsce, jakim jest cmentarz, zachowując ciszę i powagę przy zapalaniu zniczy, dekorowaniu krzyży, w skupieniu słuchając opowiadania wychowawców i odmawiając modlitwę. Nasze dzieci nie tylko wzbudziły zainteresowanie, ale również zyskały wyrazy uznania odwiedzających cmentarz osób. Wychowawcy z dumą informowali zainteresowanych, że są to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13. Ta godzinna wycieczka była dobrą lekcją historii i wychowania.

na górę strony

Archiwum dla roku szkolnego 2009/10