Po raz ostatni zadzwonił dzwonek...

zobacz więcej zdjęć
Nadszedł koniec roku szkolnego. O tej chwili marzyło wielu uczniów (ale też i nauczycieli) . Bieżący rok szkolny 2010/2011 szczególnie uroczyście kończył się w naszej szkole. Była to nie tylko miejska uroczystość zakończenia szkolnych zmagań, ale także obchody 50-lecia istnienia placówki.

Do "trzynastki" przybyły tego dnia władze naszego miasta, przedstawiciel kuratorium, przedstawiciele duchowieństwa ,związków zawodowych, dyrektorzy publicznych i niepublicznych placówek oświatowych i kulturalnych , bardzo liczna grupa byłych pracowników szacownej jubilatki oraz rodzice uczniów .

Jednak najważniejszymi w tym dniu byli uczniowie. To szczególnie do nich kierowali swe słowa przemawiający podsumowując miniony rok, gratulując sukcesów i życząc udanych wakacji. Było też dużo życzeń i ciepłych słów pod adresem obchodzącej swój jubileusz szkoły. Po tradycyjnych przemówieniach i podsumowaniach Pan Prezydent Zbigniew Dychto wraz z Panią Prezydent Małgorzatą Biegajłło oraz Panem Naczelnikiem Waldemarem Boryniem wręczyli nagrody dla najlepszych uczniów pabianickich szkół podstawowych i gimnazjów. Panie dyrektor SP 13 - Anna Krauzowicz i wicedyrektor Bożena Hańczewska wręczyły również nagrody dla swoich najlepszych uczniów z klas czwartych i piątych. Podczas uroczystości Pan Prezydent Dyrektorowi naszej szkoły p. Annie Krauzowicz złożył gratulacje i życzenia udanych rządów na kolejne pięć lat.

Po oficjalnych uroczystościach przyszedł czas na relaks. Grupa uczniów pod opieką swoich nauczycieli przygotowała spektakl słowno-muzyczno-taneczny, ukazujący historię szkoły od jej powstania po współczesność. Po najważniejszych wydarzeniach bogatej pięćdziesięcioletniej historii szkoły oprowadzała swych gości Stefania Sempołowska -patron placówki (w tej roli uczennica klasy VIb - Magdalena Kuc), która opuściwszy ramy swego obrazu przenosiła nas w lata wielkich sukcesów sportowych, dawnych harcerskich przyjaźni po realizację unijnych programów w nowym tysiącleciu. Tę sentymentalną podróż ilustrowały zdjęcia przygotowane w prezentacji multimedialnej oraz układy choreograficzne dziewcząt z klas II b i IVa. Długo w naszej pamięci pozostanie dialog dwóch uczniów z klasy IVc: Aleksandra Włodarczyka i Artura Dubilasa, którzy na kanwie wiersza Aleksandra Fredry "Paweł i Gaweł" w prześmieszny sposób ukazywali zmagania uczniów z nauczycielami i uczniowską niedolę. Część artystyczna dostarczyła niezapomnianych wrażeń, na przemian wzruszając i bawiąc obecnych na uroczystości gości, którzy na pamiątkę otrzymali monografię szkoły w wersji papierowej i w formir prezentacji multimedialnej.. Występującym uczniom oraz ich nauczycielom (p.M.Mettler, p.M.Krawczyk, p.L.Kwasek, p.J.Lesman) należą się w pełni zasłużone i wielkie brawa.

Teraz uczniowie myślą już o wakacjach i wymarzonym odpoczynku. Wszystkim zatem życzymy udanie spędzonych dni wolnych i zdrowego powrotu w następnym roku szkolnym.

Niezwykłe spotkanie

zobacz więcej zdjęć
9 czerwca 2011 roku kl. II b i kl. III b wraz ze swoimi wychowawczyniami Jolantą Gałkiewicz i Agnieszką Meller oraz p. Anną Michalak były na wycieczce w Warszawie. Uczniowie zwiedzali Centrum Nauki Kopernik oraz Starówkę i Łazienki. Może nie byłoby w tej wycieczce nic niezwykłego, a jednak. Zwiedzając Łazienki nie mogliśmy wejść do pałacu, ponieważ był zarezerwowany dla gości. Trochę byliśmy zawiedzeni. Kiedy wracaliśmy już do autokaru zobaczyliśmy parę prezydencką panią Anną Komorowską i pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wychodzących z pałacu. Spontanicznie dzieci zaczęły bić brawo i machać. Para prezydencka podeszła do naszej grupy. Pan Prezydent porozmawiał krótko z nami i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Dzieci były bardzo szczęśliwe. Niezwykłe spotkanie zapamiętają wszyscy uczestnicy wycieczki.

Liga BRD

zobacz więcej zdjęć
14 czerwca na hali MOSiR-u odbył się turniej wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Podczas turniejowych zmagań trzeba było wykazać się nie tylko znajomością przepisów drogowych czy zasad udzielania pierwszej pomocy. Były także zadania praktyczne dotyczące jazdy na rowerze. Nasza reprezentacja w składzie: Marta Jacoń, Olga Krawczyk, Alek Włodarczyk i Kuba Ruzga (wszyscy z klasy IVc) zajęła drugie miejsce. W trakcie zadań dla publiczności także mieliśmy swoje przysłowiowe "pięć minut" - w konkursie na układanie puzzli "Znaki drogowe" zwyciężyła Ada Błaszczyk, która pozostawiła daleko w tyle swoich konkurentów, rozwiązując swoje zadanie w błyskawicznym tempie.

Po zakończonym turnieju organizatorzy podsumowali wyniki całorocznych działań szkół w ramach Miejskiej Ligii Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Nasza szkoła w tym roku szkolnym zajęła zaszczytne trzecie miejsce. Koordynatorem działań z zakresu BRD jest p.B.Hańczewska przy współpracy z p.A.Michalak (nadzoruje działania w ramach Klubu bezpiecznego Puchatka) oraz p.D.Pawłowską. Serdeczne gratulacje dla naszej reprezentacji oraz podziękowania dla wszystkich uczniów klas czwartych, którzy przyczynili się swoimi dodatkowymi pracami do uzyskania wysokiej lokaty w Lidze BRD.

XI Regionalny Rajd Rowerowy o Puchar Prezydenta Miasta Pabianic

W sobotę 11.06.11r. na trasę rajdu wyruszyło ponad 400 rowerzystów. Peleton poprowadził pan prezydent Zbigniew Dychto. Byliśmy tam i my! Klasa Vc wraz z wychowawcą panią Edytą Makowską, naszym kucharzem panem Piotrem Wilczyńskim oraz panem intendenten Maksymem Brzozowskim.

Wprawdzie na podium nie stanęliśmy, bo zajmowane przez szkolne drużyny miejsca dyktowane były ich liczebnością, a nie czasem przejazdu trasy, ale i tak bawiliśmy się świetnie. Na trasie panowała prawdziwie przyjacielska atmosfera, a runda honorowa wokół stadionu dla każdej szkoły kończyła się na mecie burzą oklasków. Rajdu nie wygraliśmy, w losowaniu rowerów też nam się nie poszczęściło, ale nie żałujemy udziału w imprezie, bo to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. A ponieważ Vc wypoczynek na świeżym powietrzu ceni, już dziś pakujemy plecaki na sobotni biwak, o czym nie omieszkamy poinformować szerzej lada dzień. Za rok wystartujemy w rajdzie ponownie. Liczymy jednak, że tym razem będzie nas więcej….

Jubileuszowy koncert uczniów i absolwentów "Trzynastki"

zobacz więcej zdjęć
3 czerwca w sali widowiskowej MOKu odbył się koncert uczniów i absolwentów naszej szkoły. To była prawdziwa uczta dla ducha i to nie tylko dla miłośników muzyki poważnej. Koncert przygotowany został również w związku z obchodami jubileuszu szkoły. Wystąpili w nim zarówno ci, którzy nadal są uczniami ,, trzynastki", jak i ci, którzy jej mury dawno opuścili. A w finałowej piosence wystąpiła nawet rada pedagogiczna. Dość powiedzieć, że podczas występów w niejednym oku zakręciła się łza. A to, jak mawiał Słowik z bajki Andersena, największa nagroda dla artysty. Głównymi organizatorkami koncertu były panie: Jolanta Gałkiewicz, Renata Marcinkowska i Lidia Kwasek.



Jubileuszowy Piknik Rodzinny

zobacz więcej zdjęć
Takiego oblężenia, gwaru, zabawy i śmiechu mury szkoły chyba nie pamiętają. A wszystko to za sprawą "Pikniku rodzinnego", który zorganizowano na terenie szkoły 04.06.2011r. Sama zaś okazja ku temu była niebagatelna, bo piknik był jednym z elementów obchodów jubileuszu 50lecia szkoły.

Zabawa świetna, humory szampańskie i wszystko to, co tylko z dobrą zabawą może się wiązać. Ale przede wszystkim co niemiara atrakcji. Podczas pikniku, na który przybyli uczniowie i absolwenci wraz z całymi rodzinami, obejrzeć można było popisy wokalne, aktorskie i taneczne przygotowane przez uczniów szkoły. Poza tym amatorzy czegoś na ząb mogli raczyć swe podniebienie kiełbaskami z grilla czy też świeżutkim chlebkiem ze smalcem przegryzanym tegorocznym małosolnym ogóreczkiem. Organizatorzy zadbali również o koneserów czegoś na słodko. Dla nich to działała kawiarenka, w której można było skosztować pyszne ciasto popijając je świeżutką, pachnącą kawusią. Wszystko to zaś za sprawą pań nauczycielek, które na ten jeden dzień zamieniły się w wykwalifikowane kawiarki.

Żeby jednak nie zapominać o ruchu na świeżym powietrzu, przygotowano szereg konkurencji sportowych, zarówno indywidualnych, jak i tych, w których mogły brać udział całe rodziny. I wreszcie coś dla urody. W specjalnie na te okazję przygotowanym kąciku można było skorzystać z pomocy prawdziwej wizażystki, która z pomocą specjalnych farb wyczarowywała na twarzach prawdziwe dzieła sztuki.

W czasie pikniku swoją obecnością i pomocą wspomogli nas również harcerze 10 Szczepu Harcerskiego im. Szarych Szeregów. Wspólnie z dziećmi bawili się i pląsali w takt muzyki. Zabawa, jak to u harcerzy, okazała się nie lada atrakcją.

Piknik został przyjęty przez wszystkich z ogromnym uznaniem i nauczyciele już myślą o jego kontynuacji w przyszłości. Radość i wspólna zabawa dzieci z rodzicami to najlepszy dowód na to, że wciąż jeszcze ruch na świeżym powietrzu i szaleństwo w otoczeniu rodziny i przyjaciół to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. W imieniu Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 13 oraz nauczycieli i uczniów pragniemy podziękować za pomoc w organizacji imprezy Zakładom Mięsnym Pamso, Kawiksowi Patoki, firmie Jantoń , piekarni ,, Miodowa" oraz panu Dariuszowi Skrzydłowskiemu i Hufcowi ZHP Pabianice. Bez wsparcia i pomocy ludzi dobrego serca nasza piknikowa zabawa nie byłaby możliwa. Cieszymy się bardzo, że ciągle jeszcze wokół nas są ludzie niosący bezinteresowną pomoc. Pomysłodawcami oraz głównymi organizatorami pikniku były panie Monika Mettler i Violetta Kocik, którym bardzo aktywnie pomagała nie tylko większość rady pedagogicznej ale także pracownicy administracji i obsługi. Wszystkim należą się duże podziękowania :-)

VII Przegląd Amatorskich Grup Teatralnych "Dorośli - Dzieciom"

2 czerwca na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury mogliśmy zobaczyć niecodzienne widowisko. Nauczyciele naszej szkoły p. J. Lesman, p. A. Michalak, p. D. Sulej wraz z przewodniczącą Rady Rodziców p. E. Włodarczyk i uczniami J. Adamiak, L. Apanowicz, N. Binas, A. Błaszczyk, A. Chwal, P. Kratą, R. Rutą, A. Włodarczyk wzięli udział w VII Przeglądzie Amatorskich Grup Teatralnych "Dorośli - Dzieciom" zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 13 w Pabianicach. Aktorzy przedstawili sztukę pt. "Zagubione krasnoludki", za które otrzymali ogromne brawa i prezent ufundowany przez organizatorów - radio z odtwarzaczem płyt, dyplomy i bajki do słuchania.

Gimnazjada 2011

zobacz więcej zdjęć
1 czerwca w hali MOSiR w Pabianicach nasi uczniowie wzięli udział w trzynastej już edycji sportowej rywalizacji szóstoklasistów pod nazwą GIMNAZJADA, organizowanej przez dyrektora Gimnazjum nr 2 pana Grzegorza Hanke dla uczniów szkół podstawowych: SP 1, SP 5, SP 9 i SP 13. Patronat honorowy nad turniejem objął w tym roku Prezydent Miasta Pabianic pan Zbigniew Dychto oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia Urzędu Miejskiego pan Waldemar Boryń a także dyrektorzy rywalizujących szkół.

Obok zawodników- uczniów klas VI w sportowych zmaganiach o punkty dla swych szkół brali też udział dyrektorzy, nauczyciele i przedstawiciele publiczności. Trzynastkowicze w zielono-żółtych barwach dzielnie walczyli w niełatwych konkurencjach sportowych, wymagających szybkości, zwinności a przede wszystkim dokładności, bo ta liczyła się najbardziej. Do konkurencji przygotowywali naszych zawodników nauczyciele wychowania fizycznego: pani Renata Szałecka i pan Sebastian Grzelczyk. Punkty zdobywali także kibice, nasi uczniowie klas IV i V wraz z wychowawcami, którzy gorącym dopingiem zagrzewali zawodników do walki, dziarsko wymachując przygotowanymi chorągiewkami i skandując hasła widoczne na transparentach. Choć trzynasta edycja nie przyniosła naszej "trzynastce" szczęścia, to wszystkich uczestników połączyła wspaniała zabawa i sportowy duch walki. Do zobaczenia za rok.

Z wizytą na Pomorzu Gdańskim

zobacz więcej zdjęć
24 maja klasy: V a i VI b pod opieką wychowawczyń: p. R. Szałeckiej i p. M. Krawczyk oraz p. Jolanty Lesman wyruszyły na czterodniową wycieczkę do Trójmiasta.

Pierwszym punktem na trasie naszej wycieczki był gród słynnego na cały świat Polaka - Mikołaja Kopernika. Zwiedziliśmy rynek tego miasta, podziwiając tworzące niezapomniany klimat stare zabytkowe kamieniczki, sprawdzaliśmy stopień odchylenia w tzw. "Krzywej Wieży".

Jednak najdłużej w naszej pamięci pozostanie smak toruńskich pierników. Jeszcze długo w autokarze wiozącym nas na nocleg do Jastrzębiej Góry unosił się zapach korzennych ciasteczek. Niemniej chętnie wycieczkowicze zamienili go na słonawą woń Morza Bałtyckiego. Wkrótce z okien naszego autokaru rozciągał się przepiękny widok na Zatokę Pucką, po której połyskując w słońcu przemykały białe żagle, przywołujące marzenia, by wypłynąć choć na chwilę na szerokie wody polskiego morza i poczuć kołysanie fal i zapach morskiej bryzy.

Drugi dzień - burzliwe dzieje Polski.
Przed południem sympatyczny pan przewodnik zapoznał nas z historią Gdańska, który za dawnych czasów określany był "spichrzem Europy". Duże wrażenie wywarły na nas losy zegara autorstwa Hansa Duringera. Czasomierza- kalendarium wykonanego dla Bazyliki Mariackiej. Spacerując uliczkami Gdańskiej Starówki podziwialiśmy piękno zabytkowych kamieniczek przy Długim Targu, gdzie obowiązkową sesję fotograficzną odbył wierny temu miejscu Neptun. Wysłuchaliśmy też historii obrony Poczty Gdańskiej, której dzieje skierowały nasze myśli do obrońców Westerplatte.

Na półwysep dopłynęliśmy statkiem wycieczkowym, odbywając rejs po Motławie. Płynąc wzdłuż gdańskiego nadbrzeża podziwialiśmy ogromne doki, w których trwały prace remontowe lub powstawały kolejne jednostki pływające. Poznając wydarzenia z września 1939 r. związane z obroną Westerplatte, podziwialiśmy dawne warownie i składy amunicji. Chłopcy analizowali możliwości obrońców, podkreślając ich determinację, chętnie fotografowali się na tle pomnika oddającego hołd Westerplatczykom. Pełni wrażeń z radością oddaliśmy się wieczornym nadmorskim spacerom wśród szumu fal i szelestu wydmowej roślinności.

Trzeci dzień - atrakcje dla ucha i ciała
Kolejnym punktem na naszym trójmiejskim szlaku była Oliwa. Przed południem w zabytkowej Katedrze Oliwskiej wysłuchaliśmy koncertu organowego wykonanego na słynnych rokokowych organach z II połowy XVIII w. Podziwialiśmy również piękno kwitnących na różowo kasztanowców, porastających brzegi znajdującego się nieopodal katedry Parku Botanicznego. Następnie skorzystaliśmy z atrakcji oferowanych przez sopocki aqua park. Oczywiście w programie naszej wycieczki nie mogło zabraknąć Sopockiego Mola i spaceru popularnym deptakiem Bohaterów Monte Cassino. Wszystkich zachwycił tzw. Krzywy Domek, budynek nawiązujący swym kształtem do ilustracji z baśniowych historyjek.

W drugiej części dnia gościliśmy w Szymbarku, skąd najdłużej w naszej pamięci nie pozostanie uczucie strachu w czasie nalotu w podziemnym schronie ani współczucie dla Polaków zsyłanych do rosyjskich łagrów, ale pobyt w "Domu do góry nogami", którego zwiedzanie polecamy wszystkim miłośnikom kolejek górskich. Wieczorny, tradycyjny już spacer brzegiem Bałtyku psuł nam pojawiający się w rozmowach temat nieuchronnego powrotu do domu.

Dzień czwarty - Malbork
Ta krzyżacka twierdza poraziła swą wielkością, zachwyciła kunsztem i precyzją wykonania, pomysłowością zastosowanych, nowoczesnych jak na wiek XIV, udogodnień. Nasz spacer korytarzami zamku trwał prawie trzy godziny, a i tak na pewno nie udało nam się zobaczyć wszystkich komnat, tajemnych przejść i zakamarków, o których legendy opowiadał nam tak chętnie pan przewodnik.

Nieco wyczerpani, ale z wielkim bagażem nowych wiadomości wracaliśmy do Pabianic, by podzielić się wrażeniami z oczekującymi na nas przed szkołą najbliższymi.

Majówka z Matematyką 2011

zobacz więcej zdjęć
Już po raz drugi w naszej szkole swoje święto miała "królowa wszystkich nauk" - matematyka. W piątek 20 maja wszyscy uczniowie klas IV-VI spotkali się na sali gimnastycznej, by pokazać, że matematyka jest wszechobecna w naszym życiu codziennym i można się nią również bawić ."Majówka z matematyką" jest podsumowaniem projektu "Taktyka Matematyka" obejmującego wszystkie działania matematyczne prowadzone w naszej szkole od października do maja. Głównym celem jest również uhonorowanie i nagrodzenie tych uczniów, którzy w ciągu roku szkolnego odnieśli największe sukcesy na polu matematyki startując w konkursach matematycznych.

I tak w roku szkolnym 2010/2011 :
1. W konkursie " Kangur matematyczny" wyróżnienia otrzymali:
Zuzanna Majchrzak kl. 2a
Miłosz Malewicz kl. 2a
Aleksandra Frydrychowska kl. 4c
Piotr Ruciński kl. 6a
2. W konkursie "Mistrz Matematyki" tytuł mistrza otrzymał Aleksander Włodarczyk z kl. 4c, a wice-mistrzami zostali Piotr Ruciński z kl. 6a i Filip Mazurek z kl.6a.
3. W konkursie " Wielkie Liczenie" najlepsze wyniki osiągnęli:
klasy IV: Aleksander Włodarczyk kl. 4c i Tomasz Nowak kl. 4b
klasy V: Julia Wdowińska kl.5a, Magdalena Pietrowska kl. 5a i Jakub Piech kl. 5a
klasy VI: Piotr Ruciński kl. 6a i Filip Mazurek kl. 6a.

W dniu Majówki na sali gimnastycznej przeprowadzono trzy konkursy, które przeplatane były programem artystycznym. W pierwszym dwuosobowe reprezentacje klas zmierzyły się z podstawowymi wiadomościami odpowiadając na trzy wylosowane pytania. Drugi konkurs przeniósł nas do stolicy światowej mody, bowiem na wybiegu wystąpiły modelki prezentując stroje inspirowane figurami i bryłami matematycznymi. Trzeci konkurs sprawdzał umiejętności z tabliczki mnożenia.

Między konkursami wszyscy mogli obejrzeć przedstawienie " Lekcja matematyki" w wykonaniu uczniów klasy 5b. Jakub Piech i Michał Piech jako zespół "Bracia" porwali publiczność do wspólnej zabawy i śpiewu prezentując piosenkę rapową, utrwalającą uczniom wzory na pola wielokątów. Łączone siły uczniów klas 5b i 6a przypomniały wszystkim piosenką " Wymagania na oceny" receptę na dobre oceny - nie tylko z matematyki. Naszą szkolną imprezę zaszczycił swoją obecnością największy matematyk wśród zwierząt - lew Lucjan. Porwał dzieci do wspólnej zabawy, częstował cukierkami i wystąpił na wybiegu ze wspaniałymi modelkami. Prowadzenie imprezy - Anna Bednarek i Wiktor Zajkiewicz z kl.5b. Po skończonej rywalizacji i podliczeniu wszystkich punktów I miejsce zajęła klasa IV c, II miejsce - kl. V c oraz przyznano dwa III miejsca klasom IV a i V a.

Przyjaciółmi Majówki i sponsorami nagród byli: ING BANK ŚLĄSKI, BIURO PLUS PABIANICE ORAZ PGE DYSTRYBUCJA ŁÓDŹ. Majówkę przygotowały Dorota Piech i Anna Sysio.

Niezwykłe lekcje przyrody

Uczniowie klas IV podczas wyjazdów do Warszawy i Rogowa mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą na niecodziennych lekcjach poza murami szkoły. W Centrum Nauki "Kopernik" uczniowie sami mogli odkrywać tajemnice natury doskonale przy tym się bawiąc.

Majowa wycieczka do Arboretum w Rogowie to czas spędzony na świeżym powietrzu w otoczeniu wspaniałych roślin z różnych zakątków świata strefy umiarkowanej. W myśl stwierdzenia "najpiękniejszą księgą przyrody jest sama przyroda" gorąco zachęcamy do zgłębiania tajemnic środowiska naturalnego na łonie natury. Organizatorkami wyjazdów były nauczycielki przyrody Wioletta Frydrych i Milena Krysiak.

Apel - Konstytucja 3 maja

29 kwietnia odbył się uroczysty apel związany ze zbliżającym się świętem Konstytucji 3 Maja. To doniosłe i ważne dla Polski i Litwy wydarzenie z 1791r. nie pozostało niezauważone w naszej szkole. Część artystyczna, przygotowana przez uczniów klas IV-VI, przybliżyła wszystkim obecnym tło historyczne uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. Uczniowie w ciekawy sposób przypomnieli rozbiory Polski, czasy panowania króla Stanisława Augusta, atmosferę spięć i niepokojów ówczesnego czasu. W montaż słowny wplecione były pieśni patriotyczne we wspaniałym wykonaniu chóru szkolnego pod opieką niezastąpionej p.Lidii Kwasek.

Rangę uroczystości podniosła obecność sztandaru szkolnego oraz elementy ceremoniału z nim związanego. Pani dyrektor dziękując wszystkim za przygotowanie uroczystości oraz wzorową postawę uczniów podczas apelu przypomniała o Święcie Flagi Rzeczypospolitej w dniu 2 maja. Całość uroczystości została przygotowana została pod bacznym okiem nauczycieli j. polskiego - p. Małgorzaty Krawczyk i p. Jolanty Lesman.

Archiwum dla roku szkolnego 2010/11