?> Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stefanii Sempołowskiej w Pabianicach

Zakończenie roku szkolnego

zobacz więcej zdjęć
25 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego uczniów klas I-V. Pani dyrektor Anna Krauzowicz wraz z wychowawcami: p. V. Kocik, p. D. Kanią i R. Marcinkowską wręczyła świadectwa i nagrody uczniom klas III, które zakończyły pierwszy etap nauczania.

Najlepsi uczniowie z klas IV i V otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. W imieniu wszystkich uczniów podziękowanie nauczycielom i pracownikom szkoły złożyli przedstawiciele samorządu szkolnego: Ania Bednarek i Jakub Piech. Radę Rodziców reprezentowała p. Eliza Włodarczyk, która podziękowała Radzie Pedagogicznej za całoroczny trud i wychowanie oraz życzyła wszystkim udanego wakacyjnego wypoczynku.

W części artystycznej wysłuchaliśmy recytacji wiersza ,,Preludium deszczowe", Poloneza B-dur oraz obejrzeliśmy polski taniec narodowy-polonez.

Uroczystość zakończył występ teatrzyku świetlicowego w inscenizacji p.t. ,,Zaczarowany piątek". W wakacyjny nastrój wprowadziły nas piosenki w wykonaniu chóru szkolnego.

Zakończenie roku przygotowali nauczyciele: J. Lesman, M. Krajda, R. Szałecka, L. Kwasek.

Projekt europejski klasy 1b z SP 13 w Pabianicach

zobacz więcej zdjęć
W grudniu 2009r. klasa 1b wraz z wychowawcą Moniką Mettler rozpoczęła udział w Ponadregionalnym Projekcie Edukacyjnym współfinansowanym przez Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy", a zakończyła w czerwcu 2010r.

Istotą PROJEKTU było rozwijanie u dzieci wielorakich inteligencji wg H.Gardnera. Klasa realizowała PROJEKT w ramach zajęć obowiązkowych i pozalekcyjnych. Na początku PROJEKTU wychowawca określił profil inteligencji każdego ucznia na podstawie wstępnej diagnozy i opracował autorski projekt zajęć dla dzieci pod hasłem "W zaczarowanej krainie Czytajlandii". Dzieci wprowadzane były w świat książki poprzez ciekawe z wykorzystaniem kolorowych pomocy dydaktycznych, które otrzymała szkoła w ramach realizacji PROJEKTU. Wbogacały swoją wiedzę i zainteresowania czytelnicze również poprzez udział w zajęciach w bibliotece, muzeum i teatrze.

Projekt zakończył się pokazem umiejętności, podsumowujących pracę dzieci i nauczyciela. Uczniowie klasy 1b zaprezentowali swoim rodzinom ,bajkę "Czerwony Kapturek" , wzbogaconą licznymi piosenkami, tańcem i grą na instrumentach perkusyjnych. Przeprowadziły konkurs wiedzy dla rodziców o tematyce przyrodniczej, muzycznej i matematycznej oraz podarowały w prezencie własnoręcznie zrobione książeczki "Moja kochana rodzinka". Widzowie przeżyli wiele chwil radości i wzruszeń, a dzieci uświadomiły sobie swoje uzdolnienia, bo przecież KAŻDY JEST ZDOLNY!

Oj działo się, działo!!!

zobacz więcej zdjęć
26 kwietnia klasy Ib , IIIa i IVc pod opieką pań: Anny Krauzowicz , Piotra Wilczyńskiego, Violetty Kocik, Moniki Metler oraz Edyty Makowskiej wyjechały na pięciodniową wycieczkę do Dusznik Zdroju. I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego , gdyby nie fakt, że wyjazd ten okazał się doskonałym potwierdzeniem tego, jak w sposób idealny można połączyć przyjemne z pożytecznym. Tylu atrakcji i wrażeń, ilu dostarczył dzieciom , nie powstydziłoby się najlepsze biuro turystyczne.

Już w drodze na miejsce czekała nas pierwsza atrakcja- wizyta w Kopalni Złota w Złotym Stoku. Uczniowie naszej szkoły nie tylko zwiedzili kopalnię i poznali jej największe tajemnice. Usłyszeli też szereg niesamowitych historii związanych z pracą górników i mieli okazję przejechać się kolejką, która w dawnych czasach służyła tam jako środek transportu. Najbardziej uważni mieli również okazję wejść w posiadanie samorodków prawdziwego złota. Oczywiście pod warunkiem, że na pytania przewodnika znali prawidłowe odpowiedzi.

Ale na tym oczywiście nie koniec! Podczas wycieczki dzieciaki odwiedziły też Hutę Szkła w Stroniu Śląskim zajmującą się wytwarzaniem ozdobnych, ręcznie zdobionych wyrobów ze szkła ołowiowego (kryształowego). Przy okazji zwiedzania poznały sposoby obróbki półfabrykatów i ręcznego zdobienia wyrobów. Wrażenia niezapomniane!

To jednak nie wszystko. Wycieczka zawędrowała również w Błędne Skały czyli zespół bloków skalnych tworzący malownicze miasto skalne, położony w Górach Stołowych. Tutaj dopiero nie zabrakło wrażeń! Labirynt skalnych zakamarków wzbudził ogólny podziw, a atmosferę zwiedzania podgrzewał fakt, że w tym właśnie miejscu kręcono film "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian". Wszyscy czuli się prawie jak na planie filmowym.

W czasie szkolnej wyprawy dzieci miały również okazję podążyć Szlakiem Ginących Zawodów. Oto bowiem w gospodarstwie p.Bogusława Gorczyńskiego w Czermnej zapoznaliśmy się bliżej się z ginącymi zawodami: garncarstwem, młynarstwem i kowalstwem. Dzieci własnoręcznie, na kole garncarskim, lepiły garnki z gliny, które po skończonym pokazie otrzymały na pamiątkę.

Atrakcją tej wyprawy było również mini ZOO a w nim : strusie jedzące z ręki, kilkanaście gatunków bażantów, kurki i koguty ozdobne oraz pawie.

Po zwiedzaniu zaproszono nas na ognisko z kiełbaskami oraz degustację prawdziwego wiejskiego chleba w cieniu zabytkowego, drewnianego wiatraka.

Ponieważ pogoda wyjątkowo sprzyjała i po wytężonym zwiedzaniu należała się też chwila dla ciała, nie mogło zabraknąć wizyty w Aqua Parku "Wodny Świat" w Kudowie Zdroju. To nowoczesny kompleks pływacki składający się z basenu pływackiego, basenu rekreacyjnego oraz brodzika dla dzieci. Szczególną atrakcją była tam zjeżdżalnia wodna. Zabawy , śmiechu i wygłupów, oczywiście pod czujnym okiem wychowawców i ratowników było co niemiara.

A że podróże kształcą, nie ominęła uczestników wyprawy również wizyta w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Jest to jedyny zachowany i do dziś działający obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych w środkowej Europie. Dzieci zobaczyły tam:
Odrestaurowany budynek papierni - bezcenny w skali świata zabytek techniki,
ekspozycje przedstawiające rozwój techniki produkcji papieru oraz jedną z największych na świecie kolekcją zabytkowej aparatury do badania właściwości papieru,
wystawę ilustrującą historię drukarstwa,
ekspozycję wielkogabarytowych oryginalnych urządzeń papierniczych.

Brały też czynny udział w produkcji papieru czerpanego, którego arkusze wykonane własnoręcznie mogły zabrać do domów.

W drodze powrotnej czekała jeszcze na zdobycie Twierdza Kłodzko, w której nakręcono część zdjęć do ostatniego odcinka serialu ,, Czterej pancerni i pies" . Dzieciaki dzielnie maszerowały prawie kilometrowym odcinkiem podziemnych korytarzy, choć chwilami było naprawdę ciężko i ciemno. Ale wysiłek się opłacił! Pani przewodnik pochwaliła odwagę naszych uczniów i dobre maniery, bo wszyscy zachowywali się, jak na prawdziwych traperów przystało.

Wycieczka z pewnością pozostawiła po sobie masę wspomnień i niezapomnianych wrażeń. Warto jeszcze podkreślić, że mimo faktu, iż wybrały się na nią naprawdę jeszcze dość małe dzieciaki, to zasługują na pochwałę. Wszyscy bowiem wzajemnie się wspierali i pomagali w chwilach zwątpienia w swe podróżnicze zdolności. Czwartoklasiści dzielnie wspierali młodszych kolegów , a ci odpłacali im uśmiechem. Wszędzie, gdzie nasza pięćdziesięcioosobowa grupa się pojawiała, spotykaliśmy się z dowodami sympatii i uznania . I to nie tylko za naszą odwagę i wytrwałość, ale też za kulturę i dobre zachowanie.

Wycieczka z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci, bo naprawdę jest co wspominać. Przez te kilka dni dowiedzieliśmy się tylu ciekawych i ważnych rzeczy, że moglibyśmy teraz śmiało uchodzić za poszukiwaczy złota, hutników szkła a nawet wykwalifikowanych kowali i piekarzy. Od biedy wyprodukujemy też papier a i górskie labirynty nie będą nam straszne!!! Ale chyba to co najważniejsze, to fakt, że udowodniliśmy wszystkim, że w małym ciele, wielki duch!!! Śmiało możemy wyruszać za rok na kolejne podboje świata!!!

Góry Świętokrzyskie

zobacz więcej zdjęć
W dniach 10 i 11 czerwca kl. II b była na wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili fantastyczny Park Dinozaurów w Bałtowie. Swój pobyt rozpoczęli od przejażdżki konnej. "Rechotki" (tak zostali nazwani przez pana pilota) ze względu na zielone koszuli, czapeczki i energię, mimo upału wyruszyli na niesamowitą przygodę w Krainę Dinozaurów.

Zobaczyli rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów i innych wymarłych zwierząt naturalnej wielkości. Zwiedzanie parku była to podróż w czasie poprzez okresy geologiczne tj. od kambru do dziś. Na kolorowych tablicach rozmieszczonych wzdłuż trasy były informacje dotyczące układu kontynentów czy rozwoju życia w morzach i na lądach przed milionami lat. Dzieci były zachwycone, tym co zobaczyły. Zadawały wiele pytań. Później żółtym schoolbusem wyruszyli oglądać Zwierzyniec Górny, a następnie Zwierzyniec Dolny.

Drugiego dnia wyruszyli na szczyt Św. Krzyż. Nazwa pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w Kościele. W Klasztorze znajduje się Muzeum Misyjne Zakonu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, z pamiątkami przywiezionymi z wypraw misyjnych, które odwiedzili uczniowie kl. II b Po drodze oglądali Gołoborze i podziwiali przyrodę Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Kolejną atrakcja było zobaczenie dębu Bartek, który zrobił na dzieciach duże wrażenie, a szczególnie legendy związane z dębem. Wycieczka udała się, bo humory i pogoda dopisały!

Rajd z biegiem Dobrzynki

31. 05 .2010 uczniowie klas VI A i VI B wraz z opiekunem Mileną Krysiak wzięli udział Rajdzie Powiatowym Z biegiem Dobrzynki. Rajd rozpoczął się na dworca PKP Lublinem , skąd wyruszyliśmy przez Gorzew do Łaskowic zobaczyć ujście Dobrzynki do Neru. Kolejny etap rajdu to konkursy sprawnościowe, w których Patryk Szubski i Patryk Rudziński oraz Paulina Piotrowicz i Klaudia Konasiewicz całkiem nieźle poradzili sobie w konkurencjach sportowych. W tym samym czasie Basia Morawska i Asia Pyra rozwiązywały test wiedzy o powiecie pabianickim. Pozostała część drużyny mimo coraz brzydszej pogody kibicowała naszym zawodnikom. Zmagania trzynastkowiczów przełożyły się na zdobycie II miejsca .

Uroczyste podsumowanie rajdu i wręczenie pucharów odbyło się w II LO . Przemoczeni do suchej nitki ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły prosto do gabinetu pani dyrektor przekazać zwycięski puchar. Opiekun drużyny bardzo dziękuje swoim uczniom za udział w rajdzie i dobre humory mimo bardzo deszczowej pogody.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 219 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji przedstawili w formie inscenizacji uczniowie koła recytatorskiego z klasy VIa. Uroczystość uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru.

Dzień Dobrych Uczynków

zobacz więcej zdjęć
Z okazji VI DNIA DOBRYCH UCZYNKÓW klasa 1b i 2b zostały zaproszone przez Przedszkole nr 2 na piękne przedstawienie "Brzydkie Kaczątko" do Spółdzielczego Domu Kultury. Sztuka w wykonaniu przedszkolaków zachwyciła wszystkich widzów. Mali aktorzy wykazali prawdziwy talent sceniczny, pięknie wcielając się w postaci z baśni H.Ch.Andersena. Podziwialiśmy również pomysłowe, wspaniale prezentujące się kostiumy i dekorację oraz muzykę.

To nie koniec niespodzianek, gdyż po przedstawieniu nasze klasy otrzymały kolorową skrzyneczkę na dobre uczynki. Na pewno zachĘci nas ona do czynienia DOBRA w naszych klasowych rodzinkach. Widzowie otrzymali również słodkiego cukierka. To był prawdziwy dzień dobrych uczynków. DZIĘKUJEMY NASZYM MŁODSZYM KOLEGOM I ICH PANIOM ZA TAK MIŁY DZIEŃ!


edit: 07.06.2010. W ramach akcji Dzień Dobrych Uczynków w naszej szkole udało się zebrać kilkanaście kilogramów suchej karmy dla milusińskich pabianickiego schroniska oraz 166 książek i 15 gier planszowych dla dzieci z Domu Dziecka w Porszewicach. Najwięcej serca i chęci podzielenia się z innymi okazali uczniowie klas II B i III C. Za wszystkie dobre uczynki gorąco dziękują organizatorki akcji w SP 13 Milena Krysiak i Katarzyna Krawczyk.

Bułeczki klasy 1b

W zimny poniedziałek 17 maja w klasie 1b panowała gorąca atmosfera. Ranek różnił się od zwykłych szkolnych poranków, gdyż zamiast szykować podręczniki i piórniki, dzieci założyły piękne fartuchy kuchenne w grochy, paski, kwiatki, ustawiły na stole miski, słoiczki z mąką, jajkami, cukrem, dżemem i DROŻDZE, które były bohaterami tego dnia. Dzieci poznały właśnie dwuznak "dż" i wyraz drożdze i postanowiły to uczcić.

sposobem okazało się upieczenie drożdzowych bułeczek. Uzbrojone w szczere chęci i duże łyżki z zapałem mieszały składniki. Naatrakcyjnieszym etapem działań małych piekarzy okazało się wyrabianie ciasta! Wszystkie rączki powędrowały do misek z wymieszanymi składnikami i próbowały uformować zgrabną, okrągłą bułeczkę, ale ciasto było nieposłuszne i usadowiło się na paluszkach dzielnych pierwszaków, nie chcąc się od nich odkleić. Na pomoc ruszyła wychowawczyni i pan Kucharz Piotr, którzy dosypując do miseczek mąki ratowali uwięzione paluszki naszych pierwszaczków. Hurrra, bułeczki się uformowały, a w całej białej od mąki klasie błyszczały z radości koraliki oczu w umączonych, białych twarzach małych cukierników.

Delegacja klasowa zaniosła bułeczki do piekarnika w szkolnej kuchni i po godzinie cała klasa zajadała się własnymi wypiekami. Były one wprawdzie "troszkę" twarde, ale najsmaczniejsze, bo własnoręcznie zrobione! Taka zabawa nie mogłaby mieć miejsca, gdyby nie życzliwość pana Kucharza, któremu bardzo dziękujemy!

Archiwum dla roku szkolnego 2009/10